Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Demencja / Choroba Alzheimera

Demencja jest pojęciem dla grupy zaburzeń poznawczych, zazwyczaj charakteryzujących się zaburzeniami pamięci, a także wyraźnymi trudnościami w dziedzinach języka, aktywności ruchowej, rozpoznawania obiektów oraz zaburzeniami funkcji wykonawczych - zdolności do planowania, organizowania i abstrakcyjnych. Ogólnie rzecz biorąc, demencja jest chorobą osób starszych, co sugeruje, że gdy kolejne pokolenia naszej populacji żyją dłużej, wzrasta pilność, aby lepiej sprostać demencji. Leki skierowane na patologie w przekaźnictwie nerwowym, będące podłożem demencji, zostały wykorzystane ze skromnym - i na ogół krótkoterminowy - sukcesem w zapobieganiu zwykłego postępu tych zaburzeń.

Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera jest chyba najbardziej rozpowszechnioną formą demencji, choć istnieje kilka innych. Choroba Alzheimera jest postępującą chorobą mózgu. We wczesnych stadiach, ludzie doświadczają pewnej utraty pamięci, która rozwija się w wyraźną utratę pamięci, a następnie prowadzi do spadku zdolności myślenia, takiego jak podejmowanie decyzji. Później choroba prowadzi do utraty zdolności do wykonywania codziennych czynności lub rozpoznawania bliskich. Zmiany w mózgu, które często odzwierciedlają spadek myślenia, to rozwój płytek i splątek w mózgu. Zmiany te mogą rozpocząć się w obszarach mózgu związanych z pamięcią, ale następnie rozprzestrzeniają się w mózgu. Płytki i splątki mogą prowadzić do stopniowej utraty połączeń między komórkami mózgu i w końcu do śmierci komórek.

Choroba Alzheimera zazwyczaj występuje u osób, które mają 60 lat i więcej. Począwszy od wieku 65 lat, ryzyko rozwoju choroby podwaja się co pięć lat. Od wieku 85 lat i starszego, od 25 do 50 procent ludzi będzie wykazywać objawy choroby Alzheimera. Do 2% Amerykanów ma obecnie chorobę Alzheimera. Do roku 2050 oczekuje się ponad dwukrotnego zwiększenia liczby chorych, z powodu starzenia się społeczeństwa. Choroba Alzheimera jest szóstą główną przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych i jest piątą najczęstszą przyczyną wśród osób w wieku 65 lat i starszych.

Istnieje szereg badań , które sugerują zachowania mogące zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby. Wśród nich jest zwiększenie aktywności fizycznej, dieta bogata w owoce i warzywa, utrzymywanie zaangażowania społecznego i uczestnictwo w aktywnościach stymulujących intelektualnie. Niektóre badania sugerują, że zapobieganie chorobom niszczącym naczynia krwionośne, takim jak choroba serca, udar i cukrzyca typu 2, może również zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera. Inne badania skupiają się na stosowaniu witaminy C i E, jak również jako niesterydowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, naproksen i indometacyna. Musimy poczekać na wyniki trwających badań, w celu oceny skuteczności tych środków. Zatwierdzone metody leczenia choroby Alzheimera są zaprojektowane w celu zwiększenia kontaktu między komórkami nerwowymi. U niektórych osób zmniejsza to objawy, jednakże te sposoby leczenia nie zapobiegają postępowi choroby.

Inne Demencje

Oprócz choroby Alzheimera, istnieje kilka innych chorób, które charakteryzują się objawami demencji, w tym otępienie naczyniowe, otępienie z ciałami Lewy'ego, otępienie czołowo-skroniowe, choroba Huntingtona i choroba Creutzfeldta-Jakoba. Otępienie naczyniowe jest powszechną przyczyną demencji i jest wynikiem uszkodzenia mózgu od problemów naczyniowo-mózgowych lub sercowo-naczyniowych, takich jak udar lub zapalenie wsierdzia. Otępienie z ciałami Lewy'ego jest postępującą formą demencji, która obejmuje śmierć komórek w zewnętrznej warstwie mózgu i części śródmózgowia. Wiele z ocalałych komórek w tych obszarach zawiera anormalne struktury, zwane ciałami Lewy'ego. Otępienie czołowo-skroniowe jest związana z degeneracją komórek nerwowych w przednich lub skroniowych płatach mózgu. Choroba Huntingtona jest dziedzicznym zaburzeniem, które powoduje degenerację w mózgu i rdzeniu kręgowym. Uważa się, że choroba Creutzfeldta-Jakoba jest spowodowana przez nieprawidłową formę białek prionów.

Pozostałe Przyczyny Demencji

Inne dolegliwości także mogą powodować otępienie lub objawy demencji, w tym reakcje na leki, niedobory żywieniowe, infekcje, zatrucia, nowotwory mózgu oraz niedotlenienie (stan, w którym podaż tlenu w mózgu jest albo ograniczona albo całkowicie odcięta). W wielu przypadkach dolegliwość taka jest odwracalna przy użyciu leczenia, co łagodzi demencję lub objawy otępienia.