Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Depresja

Depresja charakteryzuje się obniżonym lub smutnym nastrojem, zmniejszonym zainteresowaniem czynnościami, które kiedyś były przyjemne, przyrostem lub spakiem masy ciała, pobudzeniem lub opóźnieniem psychoruchowym, zmęczeniem, niewłaściwym poczuciem winy, trudnościami w koncentracji, jak również nawracającymi myślami o śmierci. Ale depresja to więcej niż "zły dzień". Kryteria diagnostyczne ustalone przez American Psychiatric Association dyktują, że pięć lub więcej z wyżej wymienionych objawów musi być obecnych przez ciągły okres co najmniej dwóch tygodni. Jako choroba, depresja wchodzi w spektrum zaburzeń afektywnych.

Depresję stanowi znaczne obciążenie w skali światowej oraz dla indywidualnej osoby cierpiącej na tę chorobę. Jak wykazały badania, jest szczególnie prawdopodobne, że gdy ktoś jest w depresji, ucierpią jego relacje międzyludzkie. Dane sugerują, że niewiele rodzin lub sieci przyjaciół, ma prawdopodobieńśtwo pozostać nienaruszonymi przez depresję.

Pilność wskaźnika depresji dla zdrowia publicznego jest prawdopodobnie spotęgowana przez uznanie, że jeśli nie jest skutecznie leczona, depresja może stać się chorobą przewlekłą. Tylko przeżycie jednego epizodu depresji, daje człowiekowi ryzyko 50% do doświadczenia kolejnego, a dalsze epizody podnoszą prawdopodobieństwo doświadczenia więcej epizodów w przyszłości.

Depresja duża często jest niedoceniana i nieleczona oraz może sprzyjać tragicznym konsekwencjom, takim jak samobójstwa i zaburzenia relacji interpersonalnych w pracy i w domu. Zastosowanie leków i / lub konkretnych technik psychoterapeutycznych okazao się bardzo skuteczne w leczeniu dużej depresji, ale zaburzenie to wciąż jest niewłaściwie odbierane, jako oznaka słabości, zamiast być odbierane jako choroba.

Dystymia to zaburzenie depresyjne charakteryzujące się niskiego stopnia zaburzeniami nastroju przez co najmniej dwa lata oraz często z początkiem objawów w dzieciśnstwie lub wczesnej dorosłości. Dystymia jest powiązana z mniej poważną depresją dużą, ale częściej mającą przewlekły przebieg. Aktualnie uważa się, że agresywne leczenie dystymii jest uzasadnione, jako że wiele osób cierpiących na to zaburzenie rozwija dużą depresję lub może doświadczać obu tych zaburzeń równocześnie.

Depresja a Szkodliwe dla Zdrowia Zachowania

Poza tym, że sama w sobie jest przewlekłą chorobą, ciężar depresji jest dodatkowo zwiększony, jako że depresja wydaje się być powiązana z zachowaniami, związanymi z innymi chronicznymi schorzeniami. W większości badań trudno jest określić, czy depresja jest wynikiem niezdrowego zachowania, czy powoduje ona to zachowanie.

Palenie: Wcześniejsze badania wskazują, że depresja jest czynnikiem ryzyka dla palenia, z nikotyną stymulującą receptory w mózgu, które mogą poprawić samopoczucie w pewnych rodzajach depresji. Znaczenie użycia nikotyny, jako środka polepszającego objawy depresyjne, zostało poparte przez badanie nad zaprzestaniem palenia. Badanie wykazało, że palacze z objawami depresyjnymi w grupie kontrolnej nadal mieli wiele symptomów, a Ci, którzy otrzymywali nikotynową terapię zastępczą nie mieli znacznie wyższych wyników objawów depresyjnych, w stosunku do osób nie mających depresji. Palacze okazali się mieć większe prawdopodobieństwo niż osoby niepalące, na doświadczanie codziennych symptomów depresji (29% vs 19%). Wyraźnie wraz z nasileniem objawów depresji, prawdopodobieństwo zaprzestania palenia maleje. Dlatego depresja jest związana ze zwiększonym ryzykiem palenia i co więcej, może utrudniać wysiłki zaprzestania palenia.

Spożycie alkoholu: Wczesny początek picia został powiązany z szeregiem problematycznych efektów, w tym objawami depresyjnymi. W ocenie populacji klinicznej, badacze odnotowali dynamiczny związek między negatywną ekspresją emocji a odstępstwami od trzeźwości po leczeniu alkoholizmu. W szczególności naukowcy odkryli, że zmiany w piciu po terapii były znacznie związane z aktualnymi i wcześniejszych zmianami w negatywnej eskpresji emocji, a ponadto zmiany w negatwynym afekcie były związane z wcześniejszymi zmianami w piciu. Badacze stwierdzili, że negatywny afekt i wpływ alkoholu i chwile słabości związane z piciem alkoholu były dynamicznie powiązane i wskazują, że ocena relacji między negatywną eskpresją emocji i spożywaniem alkoholu, może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo odstępstw od trzeźwości.

Brak aktywności fizycznej: Brak aktywności fizycznej i jego silny korelat, otyłość, zostały zidentyfikowane jako modyfikowalne czynniki ryzyka dla depresji. Naukowcy przeprowadzili oparte na społeczności badanie depresji i aktywności fizycznej, z wykorzystaniem danych z Canadian National Population Health Survey (NPHS) i wykryli, że z czasem, depresja jest powiązana ze zwiększonym ryzykiem przejścia z aktywnego na nieaktywny wzór aktywności. Odkrycia te mogą mieć znaczenie terapeutyczne, gdyż donosi się, że aktywność fizyczna redukuje objawy depresji - nawet u osób, które nie mają depresji klinicznej.

Zaburzenia snu: Depresja wydaje się być związana ze złym snem przez całe życie. W przekrojowym badaniu dwunastoletniej i szesnastoletniej młodzieży, po uwzględnieniu psychologicznych chorób współistniejących, zaburzenia snu, takie jak koszmary, związane były z samodzielnie zgłaszaną depresją w okresie dojrzewania. Zgłasza się, że niektóre leki przeciwdepresyjne powszechnie potęgują problemy ze snem.