Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Zdrowie Psychiczne - Podstawy

Pojęcie zdrowia psychicznego jest powszechnie używane w odniesieniu do choroby psychicznej. Jednak wiedza w tej dziedzinie doszła do poziomu, w który właściwie odróżnia się te dwa pojęcia. Mimo że zdrowie psychiczne i choroba psychiczna są związane, to reprezentują różne stany psychiczne.

Zdrowie psychiczne jest "stanem dobrego samopoczucia, w którym człowiek uświadamia sobie swoje własne zdolności, może radzić sobie ze stresem w codziennym życiu, może wydajnie i owocnie pracować oraz jest w stanie przyczynić się do jego społeczności". Szacuje się, że tylko około 17% dorosłych Amerykanów może być w stanie optymalnego zdrowia psychicznego. Istnieje coraz więcej dowodów, że dobre zdrowie psychiczne jest powiązane z lepszym stanem zdrowia.

Choroba psychiczna jest definiowana jako "zbiorowo wszystkie rozpoznawalne zaburzenia psychiczne" lub "warunki zdrowotne, które charakteryzują zmiany w myśleniu, nastroju lub zachowaniu (lub ich kombinacja), związane z cierpieniem i / lub upośledzeniem funkcjonowania". Depresja jest najczęstszą rodzajem choroby psychicznej i wpływa na więcej niż 26% dorosłej populacji Stanów Zjednoczonych. Oszacowano, że do roku 2020 depresja będzie drugą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności na całym świecie, rzadszą tylko od choroby niedokrwiennej serca.

Dowody wykazały, że zaburzenia psychiczne, w szczególności zaburzenia depresyjne, są ściśle związane z występowaniem, skutecznym leczeniem i przebiegiem wielu chorób przewlekłych, w tym cukrzycy, raka, choroby układu sercowo-naczyniowego, astmy i otyłości. Są także powiązane z wieloma ryzykownymi zachowaniami dla przewlekłej choroby, takimi jak brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu, nadmierne picie i niedostateczna ilość snu.

Linki pokrewne: